10 věcí pro dlouhověkost

Sekce

Je stáří nemoc?

K napsání této sekce mě inspirovala knížka Konec stárnutí – Proč stárneme a proč už nemusíme (David Sinclair). Pointa knížky je, že stáří je nemoc a že se dá stárnutí předejít. V kníže popisuje různé experimenty a vědecky popsané fakta. 

Rozhodl jsem se, že určité tipy, techniky, činnosti na dlouhověkost bych rád sdílel i já. Následující seznam je tedy inspirován zmíněnou knížkou obohacený o moje vlastní poznatky!

1. Silové intenzivní cvičení

Je obecně známo, že cvičení prospívá našemu zdraví. I přesto, že je tento fakt velmi dobře znám, tak lidé se pohybu nevěnují. Cvičit se dá v jakémkoli věku a různými způsoby. Najděte si ten svůj. Dá se ale říct, že čím více je trénink intenzivní, tím je pro nás prospěšný.

Otužování je pozitivní stres pro naše tělo (Hormeze). Tvoří se nám hnědý tuk a tělo se adaptuje na nepříznivé podmínky. Otužovat se dá buď na suchu (vyběhnete si v zimě jen v tričku) nebo vodou.

Pokud porovnáme minulost s přítomností, tak zjistíme, že jídlo každou hodinu nebylo úplně standartní. Někdy jídlo bylo jindy ne, většinou se jedlo odpoledne (po lovu). Půst nebo přerušovaný půst jsou pro nás přirozené a opět dokáží navýšit pár zdravých let navíc.

Ačkoliv se tento bod může zdát velmi zřetelný, přesto musím zdůraznit, že většina lidí dýchá špatně. Správně bychom měli dýchat nosem a koherentně (5,5 sekund nádech – 5,5 sekund výdech). Dýchání plytko, dýchání ústy a slabé žvýkaní našemu zdraví škodí. Vznikají pak respirační choroby, slabá imunita, stres.

Na YouTube jsem nahrál krátké dechové cvičení na správnou koherenci dýchání. Odkaz.

Strava je velmi kontroverzní téma. Jsou tu zde určité látky, které mají potenciál zastavit stárnutí (jako například látka NMN), ale obecně ke stravě bychom měli jíst co nejméně zpracovaných potravin a zařadit více rostlinou stravu.

 

Tip – na zlepšení imunity a zdraví doporučuji probiotika a prebiotika.

6. Voda

Pijte vodu.

(0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti)

Jeden z nejsilnějších nástrojů v osobnostním rozvoji. Meditace nás dokáže spojit se sebou samým a hlavně zmírňuje, nebo dokonce odstraňuje stres a zklidňuje tělo. Víme, že stres způsobuje až 95% zdravotních problému, 5 % je genetických (to však znamená, že nějaký předek zažíval stres).

Když se dostaneme do stavu klidu a relaxace, tak nejenže se zmírní stres, ale dokážeme vidět věci s nadhledem a tím pádem nalezneme odpovědi na naše otázky.

Zní to možná zvláštně, ale prospíme zhruba 1/3 života. Může se proto zdát, že spánek nám ubírá čas, proto budeme spát méně.

Spánek je nesmírně důležitý. Když spíme probíhají v nás určité léčebné procesy a kdybychom ho začali omezovat, opravdu se dlouhého věku nedožijeme.

 

Ideálně bychom měli spát 7,5 hodin nebo 9 hodin. Pokud nám to však okolnosti nedovolí tak alespoň zhruba 6 hodin nebo 4,5 hodin. Doba spánku je důležitá, protože záleží v jakém spícím cyklu se probudíme. Časy zmíněné výše je ideální doba spánku (každý to ale můžeme mít mírně posunuté).

Již nějakou dobu víme, že vše je energie. I v nás proudí energie. Energie proudí v určitých dráhách a pokud se tyto dráhy zanesou (nezpracované emoce, trauma, strachy), tak se to velmi odrazí na našem zdraví.

Doporučuji sekci 10 způsobů jak se zbavit negativitykde jsem zmínil jak se zbavit těchto těžkých emocí.

Možná se zdá, že tento bod vůbec nesouvisí s dlouhověkostí. Ale souvisí.

Můžeme dělat všechny zmíněné věci jako jíst zdravě, cvičit, meditovat, kvalitně spát, ale pokud nemáme důvod každé ráno vstát tak o čem to celé je. Já věřím, že každý má v sobě vášeň, že každý chce vstávat s nadšením a radostí. Věnujme i čas tomu co nás naplňuje. Nemusí to být hned nějaké velké poslání, ale bude to něco co má pro vás význam. Může to být sport, hraní šachů, střih videí, malování, psaní článků… Jednoduše cokoliv.

Nebojme se odvázat. A není lepší žít jen 50 let naplno a zanechat za sebou to nejlepší, než 150 let s tím, že jsem si ten život ani neužil. Ten čas tak či tak uplyne. Tak začni!

V případě otázek použij e-mail: info@krystofbroz.cz

Dárek pro tebe 🎁

Speciální sekce ZDARMA – 10 způsobů jak se zbavit negativity!

UPDATY/NOVINKY

Získej jako první novinky ohledně aktualizace této sekce nebo získej přístup do dalších sekcí!

Líbilo se ti sekce?

Máš možnost mě podpořit

20Kč

50Kč

100Kč

Děkuji za tvůj čas!

Získat video zdarma!